In de 130e aflevering van ‘Ermelose sportartikelen uit de oude doos’ een verslag van 12 augustus 1999 betreffende de honderdste overwinning van Godert de Leeuw, de meest succesvolle Ermelose wielrenner die furore maakte in de tachtiger en negentiger jaren van de vorige eeuw.
Door Bram Burggraaff.
Allereerste wedstrijd
Met de overwinning in de Ronde van Harderwijk 23 juli jongstleden behaalde de Ermelose amateurwielrenner Godert de Leeuw zijn honderdste overwinning op de weg. Op 1 juni 1986 won hij voor het eerst bij de amateurs in de Ronde van Brummen. Nu, ruim 13 jaar later, staat de teller op honderd. Godert fietste ook nog twee seizoenen bij de beroepsrenners, waarin hij zeven wedstrijden wist te winnen, waaronder etappes in de Ronde van Mallorca en de Ronde van Rheinland-Paltz. Op 5 mei 1984 won Godert de Leeuw zijn allereerste wedstrijd als nieuweling (15-16 jaar) en in 1985 tien wedstrijden bij de junioren (17-18 jaar), wat het totaal aan zeges de weg op 118 brengt.
In alle provincies
Godert de Leeuw behaalde in alle Nederlandse provincies overwinningen en ook over de grens deed hij het goed. Zo won hij in België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Spanje en Tsjechië. Precies 50 overwinningen behaalde hij in het shirt van de Giant-ploeg met als topjaar 1994, toen hij 17 keer als eerste over de finish kwam. Godert de Leeuw weet dat je nooit alleen wint en spreekt zijn dank uit aan zijn ouders, zijn vrouw, broer Jan, ploegmakkers en last but not least de supporters.
Hoogtepunten
Een aantal belangrijke overwinningen van Godert de Leeuw zijn 1989: ‘De Drielanden Omloop’, Nederlandse zwaarste klassieker. 1991 en 1993: De Ronde van Midden-Nederland. 1993 en 1996: Etappes in Olympia’s Tour. 1993, 1994, 1995: Etappes in de Tefeflex Tour. 1994: De Gasbeltour en de Acht van Chaam. Driemaal Nederlands kampioen bij de Militairen. De derny met Joop Zijlaard. De Koppelkoers met Charles de Caluwé. 1994: Twee etappes in de Ronde van Berlijn. 1995: Etappe Delta Tour. Gewonnen klassiekers, etappes, ploegentijdritten en criteriums: Driedaagse van Harderwijk (zesmaal), Driedaagse van Nunspeet (vijfmaal), Ronde van Ermelo (viermaal), Ronde um Köln, Duitsland (driemaal), Ronde van Wolvega (tweemaal), Ronde van Noordwijkerhout (tweemaal), Ronde van Varik (tweemaal), Ronde van Loenen (tweemaal) en de Driedaagse van Nieuwegein.
Succesvol
De gebroeders de Leeuw uit Ermelo blijven succesvol. Zo schreef Jan de Leeuw onlangs de Ronde van Zutphen op zijn naam. Hij bevond zich in een kopgroep van 15 renners die vroeg in de wedstrijd ontstond. Mede door de kasseien en de aankomst bergop was het een zware wedstrijd. Het peloton werd gedubbeld en vervolgens reden er zes renners weg. Deze mochten sprinten voor de overwinning. De Leeuw ging onder de klim de sprint aan en er kwam geen renner meer voorbij, zodat de Ermeloër de wielerronde op zijn naam schreef. Afgelopen weekend werd Jan de Leeuw derde in de Wielerronde van Steenwijk. Godert de Leeuw won de Wielerronde van Ugchelen. Hij bevond zich in een kopgroep van vijf renners. De Leeuw ontsnapte samen met plaatsgenoot Edward Foppen, die op de tweede plaats eindigde.