Deel 1: Julia Wassink (9) gaat naar de Nationale Ballet Academie in Amsterdam

16 feb 2023, 11:56 Sport
07en oudedoos1
archief Helmich Nicolai

Het eerste deel van de 170e aflevering van de ‘Sportartikelen uit de oude doos’ is een interview van donderdag 19 juli 2001 met Julia Wassink, die een opleiding voor klassieke dans ging volgen aan de Nationale Balletacademie van de theaterschool in Amsterdam.

Door Bram Burggraaff.

Vanaf haar derde

De 9-jarige Julia Wassink gaat met ingang van het nieuwe schooljaar een opleiding voor klassieke dans volgen aan de Nationale Balletacademie van de theaterschool in Amsterdam die samenwerkt met de Olympiaschool. Omdat je op 10-jarige leeftijd al moet beginnen, loopt de opleiding gelijk met groep 7 en 8 van de basisschool en vervolgens het Voorgezet Onderwijs (HAVO/VWO). Julia is vanaf haar derde jaar leerlinge van Balletschool Ermelo van Bernice Zwijnenburg. Van de jongste kleutergroep is zij via de pre-primary en de primary inmiddels opgeklommen naar grade 3-4, een niveau dat meestal pas op 12-jarige leeftijd bereikt wordt.

Tien keer naar Amsterdam

Julia Wassink: "Om op de academie te komen moeten er drie audities gedaan worden. De eerste auditie is voor jongens en meisjes van 7 tot en met 12 jaar, die de oriëntatieklassen op de vooropleiding willen volgen. Tijdens deze auditie wordt erop gelet of je lenig genoeg bent, of je gevoel voor dansen hebt en of je muzikaal bent. Je moet op de muziek kunnen tellen en klappen en het goede ritme van de muziek weten en je moet iets goed kunnen uitbeelden. Er worden tien audities gehouden door het hele land. Ik heb auditie gedaan in het muziektheater in Amsterdam. De balletdocenten en één ouder mochten kijken en er was een toelatingscommissie van vier mensen. Bij de tweede auditie op 3 februari waren er acht mensen van de toelatingscommissie en mochten de ouders en balletdocenten niet meer kijken. Wie de tweede auditie haalde, moest meedoen aan de auditiecursus. Die bestaat uit twintig lessen, twee lessen op woensdagmiddag en twee lessen op zaterdagmorgen. Dus we moeten tien keer naar Amsterdam.

'Alles bij mij is prima'

Ik kreeg verschillende lessen, zoals klassiek ballet, improvisatie, dat wil zeggen fantaseren op muziek, volksdans, folklore en moderne dans. Ook keek een fysiotherapeut of je lichaam geschikt is voor de opleiding. Gelukkig was alles bij mij prima. Op 31 maart was de derde auditie, de slotauditie. Er zaten tien mensen in de commissie. De kinderen die het hadden gehaald, waren heel blij, maar er waren ook kinderen die het niet gehaald hadden, dat was heel verdrietig. Alle aangenomen kinderen kregen tot slot een algemene medische keuring. Hierna konden zij ingeschreven worden als leerling voor het schooljaar 2001-2002.’’

Iedere dag anderhalf uur

De Nationale Balletacademie werkt samen met de Olympia-school in Amsterdam, waar de leerlingen hun schoolopleiding krijgen. De leerkrachten werken samen met de academie en hebben ook hun vakken daarop ingesteld. Julia Wassink begint in het nieuwe cursusjaar in groep Vooropleiding 1 (groep 7). Julia: ‘’We hebben precies dezelfde lessen als op een gewone basisschool alleen geen gym, omdat we iedere dag anderhalf uur balletlessen krijgen. We hebben ook woensdagmiddag school, omdat we anders niet met alle lessen klaarkomen. In groep 8 krijg je ook een CITO-toets. Daarna moet je naar de HAVO of het VWO kunnen. Op het Voorgezet Onderwijs komen er leraren van de Gerrit van der Veen School naar de Balletacademie om daar les te geven.’’

banner proeverij de ontmoeting