Gratis hiphopfestival SPUUG is de kroon op het werk van uCreate. Het regionale hiphopplatform van MPLIFI begon vier jaar geleden als initiatief om ruimte te creëren voor jongeren in de regio die bezig zijn met hiphop. Inmiddels is uCreate uitgegroeid tot een regionaal netwerk van makers, studio’s en jongerenwerkers. Deze community blijkt een creatieve voedingsbodem voor aanstormend talent.
Dit bericht de organisatie van hiphopfestival SPUUG.
Gevestigde namen
Op zaterdag 5 september 2026 brengt uCreate deze community samen tijdens SPUUG, een gratis toegankelijk hiphopfestival in samenwerking met poppodium Estrado. De line up is volledig gecureerd door uCreate en bestaat uit gevestigde namen, zoals Rico en Ares, opkomende acts uit de regio en eigen talent uit de kweekvijver van uCreate. Daarmee is SPUUG zowel een belangrijke springplank voor muzikaal talent als een interessant festival voor hiphopliefhebbers.
Netwerk
uCreate werkt samen met lokale jongerenwerkers aan een netwerk van zogenaamde hiphophubs in Harderwijk, Ermelo, Putten, Nunspeet, Elburg, Oldebroek, Hattem, Heerde en Epe. Jongeren kunnen hier terecht om muziek te maken, advies te krijgen, gelijkgestemden te ontmoeten en samen te werken. Zo is een regionale community van artiesten ontstaan.
Jongeren ruimte geven
De kracht van uCreate zit niet alleen in het aanbieden van activiteiten, maar in de manier waarop jongeren worden betrokken. De lokale hubs ontstaan in samenwerking met jongerenwerkers die dicht bij de doelgroep staan. Jongeren krijgen vervolgens de ruimte om zelf te bepalen wat ze maken.
“Talentontwikkeling is voor ons geen routekaart, maar een ontdekkingstocht”, zegt Joost van uCreate. “Jongeren hoeven niet allemaal hetzelfde te doen. Het gaat erom dat ze een plek hebben waar ze kunnen ontdekken wat bij hen past, waar ze anderen ontmoeten en waar hun ideeën serieus worden genomen. Gezien én gehoord worden. Als je daar ruimte voor creëert, ontstaat er iets dat veel groter is dan muziek.”
Investeren in een regionale beweging
Deze ontwikkeling van uCreate is mede mogelijk gemaakt door het Cultuur- en Erfgoedpact en heeft een belangrijke impuls gekregen vanuit het Fonds voor Cultuurparticipatie. Hierdoor kon er geïnvesteerd worden in lokale plekken, begeleiding, talentontwikkeling en het verbinden van initiatieven in de regio. Daarmee is SPUUG meer dan alleen een nieuw festival. Het is een moment waarop zichtbaar wordt wat er gebeurt wanneer er structureel geïnvesteerd wordt in cultuur en talentontwikkeling.
SPUUG vindt plaats op zaterdag 5 september bij poppodium Estrado in Harderwijk. Toegang is gratis. Bezoekers kunnen vooraf een ticket claimen via www.estrado.nl