ErikPrikt... grenzen: ' Leg de lat zo hoog dat je er onder door kunt lopen'

28 mei 2014, 20:02 ErikPrikt
nfs7yp5sph5oj9bd9a9o6axuf 22en erikprik6

De sleutel om steviger in je schoenen te staan ben je zelf... de wekelijkse tip van Erik Slagt.

GRENZEN

Alle grenzen sluiten? Niemand meer naar binnen? Dan kun je zelf ook niet meer naar buiten! Grenzen kunnen beknellend zijn als ze je te veel beperken, als ze je beletten te gaan in de richting die je wilt. Grenzen kunnen je ook een veilig gevoel geven, omdat ze het boze of onbekende buiten houden. Daarin schuilt een gevaar: als je de neiging hebt om het onbekende eng te vinden in plaats van interessant en uitdagend, als je overal bedreigingen ziet in plaats van mogelijkheden. Dan trek je die grenzen veel te scherp. Dan isoleer je jezelf en ontneem je jezelf én anderen veel kansen.

Dan zit je met de brokken

Misschien trek je die scherpe grenzen omdat je denkt dat anderen van je verwachten dat je je assertief opstelt. Daar maak je dan zelf van dat je je grenzen altijd duidelijk moet aangeven en zorgvuldig moet bewaken, waardoor ze verharden tot ondoordringbare muren. Maar de grens tussen goed en slecht, of tussen te veel en te weinig, is niet altijd zo scherp te trekken. Wat hard is, kan juist breken en dan zit je met de brokken; wat buigzaam is, beweegt flexibel mee en overleeft. En kan verder groeien.

Even niet voldoen aan de hoogste eisen

Natuurlijk is het wel goed om aan te geven tot hoever je wilt gaan, zodat anderen daar dan rekening mee kunnen houden en jij niet ‘over je grenzen gaat’. Dan moet je die eigen grenzen wel goed kennen. Vaak overschat je jezelf en heb je je grenzen ongemerkt wat opgerekt. Niet alleen door de druk van buitenaf. Je eigen ambities en een eerzuchtig ego, gecombineerd met angst voor het oordeel van anderen, maken dat je de lat voor jezelf vaak te hoog legt en dat je jezelf moet forceren. Leg de lat zo hoog dat je er onder door kunt lopen , sta jezelf toe dat je even niet aan de hoogste eisen voldoet, geef aan dat je een keer je beurt overslaat. Des te beter presteer je daarná, als je ongebroken, met hernieuwde kracht weer verder gaat.

Erik Slagt

Ermeloër Erik Slagt coacht mensen die ‘een beetje vastlopen’ in hun persoonlijke ontwikkeling. Motto: er is altijd meer ruimte dan je denkt.

Zie ook:

www.espacio-coaching.nl